Skip links

Povijest vinogradarstva na otoku Hvaru

Hvar, jedan od najpoznatijih otoka u Hrvatskoj, ima dugu i bogatu tradiciju vinogradarstva koja seže tisućama godina unazad. Klima, položaj i tlo otoka pružaju idealne uvjete za uzgoj vinove loze, a kultura vinogradarstva duboko je ukorijenjena u životu njegovih stanovnika.

Antičko razdoblje
Prvi tragovi uzgoja vinove loze na Hvaru datiraju još iz doba kada su Grci u 4. stoljeću pr. Kr. osnovali koloniju Faros na mjestu današnjeg Starog Grada. Arheološka istraživanja pokazala su da su Grci donijeli prve sadnice vinove loze na Hvar i počeli razvijati vinogradarstvo, prepoznajući potencijal tla i klime. Grci su na Hvaru postavili temelj za uzgoj vinove loze, a proizvodnja vina tada je bila važan dio njihove kulture i ekonomije.

Rimljani su nastavili grčku tradiciju vinogradarstva nakon što su preuzeli kontrolu nad Hvarom. Oni su dodatno unaprijedili tehnike uzgoja vinove loze i proizvodnje vina, integrirajući ih u svoju svakodnevicu i društveni život.

Srednji vijek i razdoblje pod Mletačkom republikom
U srednjem vijeku vinogradarstvo na Hvaru se dalje razvijalo. Uzgoj vinove loze i proizvodnja vina postali su ključni za ekonomiju i život lokalnog stanovništva. Otok je bio pod utjecajem Mletačke republike od 13. stoljeća pa sve do kraja 18. stoljeća, što je imalo velik utjecaj na razvoj vinogradarstva. Mlečani su poticali uzgoj vinove loze, a vino s Hvara bilo je cijenjeno i izvan otoka. Trgovina vinom omogućavala je otoku ekonomski razvoj i stabilnost u teškim vremenima.

Razdoblje Austro-Ugarske 
Nakon pada Mletačke republike, Hvar je došao pod vlast Habsburške Monarhije i kasnije Austro-Ugarske, što je donijelo određene promjene u poljoprivredi. U 19. stoljeću, vinogradarstvo na Hvaru doživljava procvat zbog visoke potražnje za vinom. Međutim, kraj 19. stoljeća donosi tešku krizu zbog epidemije filoksere, štetnika koji je napao vinovu lozu i uništio velike dijelove vinograda u Europi, uključujući Hvar.

Ova kriza prisilila je mnoge vinogradare da napuste svoja imanja i emigriraju, prvenstveno u Ameriku i Australiju, što je dodatno utjecalo na demografske promjene na otoku. Ipak, krajem 19. i početkom 20. stoljeća, vinogradarstvo se polako oporavljalo s pomoću autohtonih sorti i otpornijih vrsta vinove loze.

Nakon Drugog svjetskog rata, vinogradarstvo na Hvaru bilo je organizirano u velikim poljoprivrednim zadrugama. Zadrugarstvo je osiguravalo stabilnost u proizvodnji vina, ali je istovremeno dovelo do stagnacije u kvaliteti. Fokusu su bile kvantitativne metode proizvodnje, dok se kvaliteta vina i autohtone sorte nisu dovoljno njegovale.

Suvremeni razvoj i preporod hvarskog vinogradarstva
Nakon raspada Jugoslavije i stjecanja neovisnosti Hrvatske, hvarsko vinogradarstvo doživljava preporod. Privatizacija zemljišta omogućila je malim proizvođačima i vinarskim obiteljima povratak tradicionalnim metodama proizvodnje. Autohtone sorte poput Plavca malog, Bogdanuše i drugih ponovo dobivaju na važnosti. Danas se hvarski vinari fokusiraju na proizvodnju vrhunskih vina, koristeći suvremene tehnologije ali i poštujući tradiciju.

Otok Hvar danas je priznat po svojim vrhunskim vinima, a njegova vina osvajaju brojne nagrade na međunarodnim natjecanjima. Vinogradarstvo nije samo poljoprivredna djelatnost, već i turistička atrakcija koja privlači posjetitelje iz cijelog svijeta.

Povijest vinogradarstva na Hvaru bogata je pričama o inovaciji, borbi i obnovi. Od grčkih kolonizatora do suvremenih vinara, svaka je generacija donijela nešto novo u hvarsku vinsku kulturu. Vino s Hvara danas predstavlja spoj drevne tradicije i moderne proizvodnje, čineći ga simbolom kulturne i povijesne baštine otoka.

Vino je pjesma zemlje.Plinije Stariji